به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 9204.99
  • ETH 228.8
  • BCHABC 223.65
  • DASH 67.93
  • XMR 63.96

شاید یکی از این 10 چهره‌ی شناخته شده ساتوشی ناکاموتو باشد

شاید یکی از این 10 چهره‌ی شناخته شده ساتوشی ناکاموتو باشد
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

ما همگی ساتوشی ناکاموتو هستیم اما بعضی هایمان بیشتر از بقیه، ده شخصیتی که امکان دارد ساتوشی ناکاموتو باشند و شباهت ها‌یی با این نابغه‌ی قرن ۲۱ دارند.


از دست ندهید: یک شهروند آمریکایی ادعا می‌کند سازنده‌ی بیت کوین است


ویلی لندونویرتا

ویلی لندونویرتا (Vili Lehndonvitra)

در سال 2011 مجله‌ی نیویورکر گزارشی منتشر درباره او معرفی کرد و نوشت؛ این پروفسور فنلاندی یکی از نخستین کسانی‌است که ممکن است ساتوشی باشد.

همچنین در آنزمان که تب یافتن سازنده‌ی بیت کوین بالاگرفته بود او گزینه‌ی بسیاری بود.

البته این دلیل خوبی برای حقیقت این امر نیست.


رد گمان(نقطه ضعف):

در سال 2011 زمانیکه نیویورکر با او مصاحبه کرد گفت که دانش برنامه نویسی بسیار کمی در زبان سی‌پلاس‌پلای دارد، درحالیکه بیت کوین تماما با استفاده از این زبان پیاده سازی شده است.

جالبست بدانید او هم‌اکنون یک پروفسور برجسته و پژوهشگر بخش اینترنت موسسه علمی آکسفورد است و همزمان در موسسه علمی آلن تورینگ مشغول کار است و به تازگی مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرده "بیت کوین یک پول نیست! و اگر‌هم باشد میتواند بی ارزش ترین پول جهان شود"پائول لی‌روکس (Paul Le Roux)

اگر او سازنده‌ی بیت‌کوین باشد، ساتوشی بزرگارین خلافکار قرن 21 است. او در زمینه‌های ساخت نرم‌افزار های متن بسته، قاچاق مواد مخدر، خرید و فروش اسلحه، ساخت و ساز و هرچیزی که فکرش را بکنید فعالیت کرده است.


رد گمان:

زمانیکه ساتوشی در 2009 بیت‌کوین را ساخت، لی‌روکس درحال ساخت امپراطوری خلافکاری خود بود. از این جهت گمان اینکه او چنین فردی باشد و دائما با کامپیوتر سر و کار داشته باشت خیلی نمی‌رود.

همچنین او به اینکه "رئیس" و "قربان" نامیده شود عادت کرده.

جالبست بدانید: سیستم دارویی او با نام circa 2006 در این واژه خود را معرفی کرده "Master mind" که به منظور نابغه یا هوش برتر و استاد است و در ادامه "یکی رو بیرون ببر، یکی دیگه میاد توی سیستم، شبکه همینطوری کار میکنه.." چیزی را یادتان نیاورد؟گوین اندرسن (Gavin Andersen)

او توسعه دهنده‌ی اصلی بیت کوین از سال 2010 است و ساتوشی شخصا پروژه را به او سپرده. اگر هردوی آنها یک‌نفر باشند روش جالبیست برای هرگز ترک نکردن میدان و همچنین ماندن و کار کردن در قلی مجموعه!

بر اساس احتمالات، او فردیست که بیشترین احتمال ساتوشی ناکاموتو بودن آن می‌رود.


رد گمان:

در سال 2016 گوین اندرسن از نخستین بازیگران اصلی بیت کوین بود که فریب حقه‌ی کرایگ رایت، کسی که در آنزمان ادعا می‌کرد ساتوشی است را خورد و لقب زودباور را گرفت!

او یا واقعا زودباور است و یا ساتوشی واقعی است و خواسته با اینکار او، دیگران گمان نکند که او پایه‌گذار بیت کوین است.

جالبست بدانید اندرسن نخستین کسی بود که در سال 2010 یک کمپین راه اندازی کرده و بابت هر بازدید از وبسایت bitcoin.com و پر کردن فرمی ساده، پنج بیت کوین هدیه می‌داد.هال فینی (Hal finney)

بعنوان نخستین فردی که در لیست ایمیل های احتمالی ساتوشی ناکاموتو قراردارد، و دریافت کننده‌ی اولین تراکنش بیت‌کوین او یکی از افرادیست که گمان بسیاری به او می‌رود.


رد گمان:

از این رو که نخستین تراکنش شبکه به کیف پول او بوده‌است، اگر او ساتوشی باشد قطعا این را می‌دانسته که روزی ممکن‌است مردم او را بعنوان سازنده‌ی بیت کوین بشناسند و از این جهت که ساتوشی‌ناکاموتو هرگزتمایلی به فاش کردن هویت خود نداشته، برجا گذاشتن چنین ردپایی عملا غیرممکن است.

جالبست بدانید هال فینی در نزدیکی دوریان ناکاموتو یکی دیگر از کاندید های این فهرست ده نفره زندگی می‌کند.نیک ژابو (Nick Szabo)

او یک پژوهشگر دانش کامپیوتری است و از دید سابقه‌ی نویسندگی اش یکی از افرادیست که گمان بسیار بر او می‌رود. اما این تنها دلیلی نیست که می‌گوید او ساتوشی است، برای نمونه پروژه‌ای که پیش از بیت کوین با نام "بیت گلد" که بسیار نزدیک به بیت کوین امروزیست توسط او ساخته و تولید شده بود.

نیک ژابو از لحاظ فنی و سابقه‌ای نزدیکترین فرد به سازنده‌ی بیت کوین است.


رد گمان:

ژابو دائما اینکه او ساتوشی است را رد کرده و در سال 2014 در وبلاگ خود نوشت: "از اینکه همه من را ساتوشی ناکاموتو می‌دانند می‌ترسم، اما به این ترس خو گرفته ام"

جالبست بدانید که خود ساتوشی در وایت پیپر بیت کوین به روشنی ذکر کرده است که از پروزه بیت گلد ژابو برای توسعه‌ی ارز دیجیتال خود استفادا نکرده، و این اصلی ترین دلیل رد گمان این امر است.برام کوهن (bram cohen)

او زاده‌ی سال 1379 است، دقیقا سالی که گمان بسیار بر آنست که ساتوشی در آن سال بدنیا آمده.

او همچنین سازنده بیت‌تورنت است و سالها پیش از ایجاد بیت‌کوین با بیت هاس کامپیوتری سر و کار داشته.

همچنین او بسیار برای مخفی نگهداشتن هویت خود تلاش کرده، دقیقا مانند ساتوشی. همچنین علاقه‌ی بسیار او به علم ریاضیات احتمال ساتوشی بودن او را دوچندان کرده.


رد گمان:

آخرین پروژه‌ی او ارز دیجیتالی با نام Chia بود و آنگونه که خود او اعلام کرده، برای تقابل با بیت کویت تولید کرده است!

جالبست بدانید کوهن در سالهای گذشته ده‌ها بار درباره ساتوشی توییت کرده اما هرگز اینکه او ساتوشی است یا خیر را رسما اعلام نکرده.دوریان ساتوشی ناکاموتو (dorian satoshi nakamoto)

بجز نام مشابه او با پیدایشگر بیت کوین، هیچ دلیل دیگری برای اینکه او را واقعا ساتوشی بدانیم وجود ندارد. البته اینکه در نزدیکی دیگر کاندید با نام هال فینی که پیشتر به او پرداختیم نیز بر این گمان افزوده است‌.


رد گمان:

شاید چهره‌ی او بعنوان ساتوشی واقعی جا افتاده باشد اما قطعا دانش و مغز او از این حقیقت بسیار دور است!

جالبست بدانید با اینکه هیچ مدرکی برای احراز هویت او وجود ندارد، او به کنفرانس های بلاک چین دعوت می‌شود!کرایگ رایت (craig wright)

او از سال 2016 تلاش بسیاری کرده تا خود را ساتوشی ناکاموتو جا بزند، دقیقا به همان شکلی که مردم عادی تلاش می‌کنند شبیه قهرمان رویاهایشان باشند البته مردم عادی در کودکی به این اندیشه هستند و کرایگ رایت در چهل و هشت سالگی به این اندیشه رسید!


رد گمان:

دلایل رد گمان برای کرایگ رایت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد قابل اشاره اند و یکی دوتا نیستند!

جالبست بدانید او در سال 1987 برای استخدام در ارتش استرالیا اقدام کرده بود که با درخواست او موافقت نشد.


دیو کلیمن (Dave kleiman)

درباره ساتوشی این یک معماست که انگار هرگز حل نخواهد شد.

بجز دیو کلیمن نیز بسیاری مانند الون ماسک و جیمز باری، ولادمیر اکسمان، چارلز بری نیز امکان دارد ساتوشی باشند، یا شاید حتی شما شخص ایرانی که درحال خواندن این مقاله هستید!


بسیاری بر این باورند که هویت ساتوشی هرگز فاش نخواهد شد و این امر به سود بیت کوین است!


شما چه می‌اندیشید؟ کدام این افراد ساتوشی است؟ نکند شما ساتوشی باشید؟

دیدگاه خودرا با ما در پایین، بخش دیدگاه ها درمیان بگذاریددیدگاه ها
تایید شده: 1 در انتظار تایید: 0 همه: 1 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود

علی دبیری علی دبیری
در 1 سال پیش

ممنونم از اطلاعات خوبتون اما باید بگم من نمیتونم ساتوشی باشم هرچند بحث در مورد ساتوشی بودنم زیاده