به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • YFI 29263.75
  • BTC 10896.89
  • YFII 3403.39
  • PAXG 1877.81
  • BULL 1370.28
  • XRPBEAR 548.55

10 پروژه بلاک‌چین پایه که جهان را دگرگون خواهند کرد

10 پروژه بلاک‌چین پایه که جهان را دگرگون خواهند کرد
گلاره  کیانی
نویسنده: گلاره کیانی

فناوری بلاک‌چین از زمانی که ساخته شد تاکنون بخوبی ثابت کرده که یک نوآوری بسیار کاربردی است. این فناوری از زمان پیدایش خود، بستری برای زایش فناوری های دیگری بوده که بر روی زندگی بسیاری از انسان‌ها تاثیر داشته اند. برای نمونه ارزرمز ها، اینترنت اشیاع (IOT) و قرارداد های هوشمند.


با بیت‌نما باشید تا نگاهی به 10 پروژه‌ی بلاکچین-پایه که جهان را دگرگون خواهند ساخت بیاندازیم.


1. پروژه‌ی کربن صفر یا Zero Carbon

وضعیت زیست‌بوم ها و آب و هوای جهان سالهاست که مورد توجه خبرگزاری هاست. نگرانی‌هایی بسیاری درباره تاثیرات مستقیم تغییر وضعیت زیست بوم بر زندگی انسانها مطرح است. ولی با بهره‌وری از پروژه‌ی کربن صفر، جهان خواهد توانست دوباره خودرا بازیابد و زیست‌بوم ها نیز به زندگی دوباره‌ای دست خواهند یافت.

این پروژه تلاش دارد تا با بکارگیری نیروی بلاک‌چین برای نجات زیست‌بوم های جهان امیدی تازه را زنده کند.

مصرف کنندگان زیرمجموعه‌ی این کار، خواهند توانست از سوخت های فسیلی و حتی سوخت های هسته‌ای که تجدیدپذیر هستند استفاده کنند.


این پروژه با بکارگیری بلاک‌چین خود، یک توکن نیز با نام Zero Carbon Token ارائه خواهد کرد. افرادیکه به زیست‌بوم ها بدون دریافت پاداش از سوی نهاد یا دولت یک کشور در هرگجای جهان خدمات رسانی می‌کنند، توسط این توکن پاداش دریافت خواهند کرد. و این توکن برای خرید انرژی های پاک که به زیست‌بوم ها آسیبی نمیرسانند قابل استفاده خواهد بود. 

سازنده‌ی این پروژه، درک میرز(Derek Meyers) می‌گوید:

توکن این سامانه برای خرید منابع تجدیدپذیر و انرزی پاک در فروشگاهی که این پروژه در خود دارد کاربردی خواهند بود، و هم‌اکنون در 35 شرکت بزرگ و کوچک در بریتانیا درحال همکاری با ما در این راستا هستند و هرچه جامعه‌ی پشتیبان این سامانه گسترده‌تر شود، میزان و ارزش توکن ما نیز بالاتر خواهد رفت.2. سینما‌درام یا Cinemadrom

سینمادرام برای ایجاد دگرگونی ساختاری در سازوکار ساخت فیلم در سرتاسر جهان  ساخته شده است. این پروژه خود را "شبکه‌ی جهانی بلاکچین-پایه‌ی فیلم‌سازان" معرفی می‌کند. هدف اصلی این سامانه بکارگیری بلاک‌چین برای بخش مالی، ایجاد و توضیع فیلم هاست.


این پروژه دو بخش اصلی دارد:

صنعت ارزرمز ها: سامانه‌ی سینمادرام از سرمایه‌گذاری روی توکن خود، استخراج توکن خود و همچنین بیمه‌ی ارزرمزی و همچنین چندین کیف پول برای ذخیره‌ی توکن خود پشتیبانی می‌کند.

این سامانه در برگه‌ی رسمی توییتر خود، خدماتش را اینگونه بیان کرده‌است:

هدف اصلی ما ساخت یک سیستم جهانی بدون وابستگی برای تولید فیلم است و سازنده هر فیلم از هر ثانیه نمایش خود، با توکن ما پاداش خواهد گرفت و این پاداش سرمایه‌گذاران این توکن را نیز دربر خواهد گرفت.


این سامانه امکان درامدزایی آسوده‌تر را برای فیلم‌سازان فراهم کرده. همچنین سازندگان می‌توانند فیلم های خود را برای توضیع و پخش روی این سامانه بفرستند، و این سامانه امکان نمایش همه‌ی فیلم هارا فراهم کرده که درنهایت به فروش بیشتر آنها کمک خواهد کرد. همچنین شرکت ها و سینماها نیز می‌توانند با استفاده از آن، درامدزایی کنند.


سرمایه‌گذاران این سامانه می‌توانند برای هر فیلمشان، یک صفحه ایجاد کنند، و این مساله به بازگشت وجه آنهانیز کمک شایانی خواهد کرد. همچنین تبلیغ‌کنندگان می‌تواند بر اساس موقعیت مکانی، اقتصادی، دینی و عقیدتی تبلیغات خود را به نمایش بگذارند.


3. سی‌سی‌یونیورس یا CCUniverse

این پروژه نیز یک سامانه‌ی بلاکچین-پایه‌ی دیگر است که دورنگار آن تاثیر بر روی زندگی روزمره‌ی انسانهاست. توسعه‌دهندگان آن تمرکز خود را بر روی اجاره خودروها بصورت الکترونیکی، خودپردازها و همچنین ایده‌های خلاقانه‌ گذاشته اند، این شرکت می‌گوید:

ما تحت تاثیر ایده های خلاقانه برای توسعه‌ی راهکار ها و حل مشکلات کلیدی جوامع در حوزه انرژی و دانشی قرار گرفتیم که بصورت مستقیم با زندگی روزمره همه‌ی مردم در ارتباط اند.


این شرکت، یک نگاه سه گانه دارد. از 2019 تا 2020 آنها بر روی خودروهای برقی و خودپرداز ها کار خواهند کرد. همچنین آنها از 2020 تا 2022 بر روی خانه‌های نمونه‌اولیه کار خواهند کرد.


سامانه‌ی اجاره‌ی خودروهای برقی طراحی شده است تا امکان اجاره‌ی اینگونه خودروهارا برای افراد عادی فراهم کند. همزمان، تلاش دارد تا مرکزی ساده و دم دست برای خرید و فروش خودرو های برقی بصورت الکترونیکی باشد.


4. یو‌هایو یا Uhive

یوهایو برای بردن شبکه‌های اجتماعی به یک پله جلوتر طراحی شد شده.

هدف از ساخت این سامانه، ایجاد یک شبکه‌ی اجتماعی مفید و کاربردی برای افراد عادی‌است به‌گونه‌ای که بتوانند ایده های خلاقانه‌ی خود را با دیگران به نمایش بگذارند، این پروژه‌ی بلاکچین پایه امکان ارتباط کاربران با دوستان و خانواده‌شان را نیز فراهم می‌کند. همچنین امکان یافتن علایق کاربران را فراهم می‌کند تا دقیقا بیابند که به چه چیزی علاقه‌دارند. همچنین امکانی با نام دنیای خاکستری یا Gray World را با هدف ارائه‌ی حریم‌خصوصی بیشتر به کاربران را فراهم کرده که کاربران می‌توانند با هویت ناشناس وارد چت روم این سامانه شده و با افراد گوناگون به گفتگو بپردازند.

جالبست بدانید که فعالیت در این شبکه‌ی اجتماعی، با پاداش همراه خواهد بود! این سامانه هرهفته باتوجه به درامد خود از تبلیغات به کاربران خود بوسیله‌ی توکن خود که Uhive Token نام دارد پاداش خواهد داد که در آینده برای خرید توکن های دیگر مانند اتریوم و ریپل و ... کاربردی خواهد بود.


توکن یو‌هایو بر روی شبکه‌ی اتریوم قرار دارد و با استاندارد ERC-20 عرضه می‌شود. امکان خرید این توکن از راه فروشگاه AppStore آی‌او‌اس اپل، فروشگاه Play گوگل، خرید با اتریوم و همچنین پی‌پال(PayPal) فراهم است. همچنین امکان خرید این توکن با استفاده از پول نقد و رایج مانند یورو و دلار و پوند بریتانیا فراهم است.


5. بیت‌جاب یا BitJob

بیت‌جاب نیز یک پروژه‌ی کاربردی بلاک‌چین-پایه است که ممکن است آینده‌ی استخدام دانشجویان در سراسر جهان را دگرگون کند. با خواندن نام این استارتاپ، شاید به یاد بیت‌کوین بیوفتید، توسعه‌دهندگان آن امیدوارند تا بتوانند با بکارگیری نیروی بلاک‌چین به این مهم دست‌یابند، آنها می‌گویند:

ما تلاش‌داریم با استفاده از بلاک‌چین، 500 میلیون نفر دانشجو در سراسر جهان را با رهبران صنعت های گوناگون جهانی آشنا کرده و موقعیت های شغلی فراوانی را ایجاد کنیم.


با پرکردن شکاف بین کارفرمایان و دانشجویان، افراد می‌توانند مشاغل رویایی خود را بدون عبور از سخت‌گیری‌های بازار کار بدست‌ آورند.بیت‌جاب در شبکه ی اتریوم ساخته شده‌ و بلاک‌چین به توسعه‌دهندگان آن اجازه می‌دهد تا برنامه‌ای داشته‌باشند که به حل برخی مسائل مربوط به اشتغال، مانند تأیید هویت و موارد مشابه آن کمک می‌کند.این ساختار، مزایای سایت‌های فریلنسرینگ و میکروگیگ‌ها را با بلاک‌چین و اتریوم ترکیب می‌کند و البته اولین پروژه‌ی ترکیبی است که به دانشجویان و کارفرمایان ارتباط همتا به همتا را ارائه می‌دهد.


بیت‌جاب به طور ویژه برای دانشجویانی که به دنبال فرصت‌های شغلی هستند طراحی شده‌است و از قدرت بلاک‌چین برای کمک به کاربران برای یافتن پاداش متناسب با سطح خدمات یا مهارت خود بهره می‌گیرد. این ساختار همچنین از پاداش‌ها، مشوق‌ها و وابستگان خود پشتیبانی می‌کند.


در چنین شرایطی، دانشجویان می‌توانند از این بستر برای پیدا کردن شغلی استفاده کنند که به آن‌ها امکان داشتن یک منبع درآمد ثابت در اوقات فراغت خود را می‌دهد. بنابراین، آن‌ها به تدریج نمونه‌کارهایی را ایجاد کرده و تجربه نهایی خود را به هنگام ورود به بازار کار تجربه می‌کنند.6. گااورکا یا GOeureka

در هر کجای دنیا و در صورت نیاز به اقامت، فناوری بلاک‌چین به شما کمک می‌کند تا بتوانید هتلی که پاسخگوی نیازهای شما باشد بیابید.گااورکا ادعا می‌کند حدود 400000 هتل در نقاط مختلف جهان را در دسترس خود دارد.


این وب‌سایت به عنوان یک جمع‌کننده سنتی هتل، کار می‌کند که بااستفاده از آن می‌توانید از وجود یک مکان، تاریخ‌های اعلام حضور و تعداد افراد مستقر اطلاع پیدا کنید. بااین حال، برخلاف سایر سایت‌های رزرو هتل، گااورکا در نظر دارد تا با افزایش شفافیت و افزایش هزینه‌ها، به تجربه اقامت شما بهبود ببخشد.

باانجام این‌کار، گااورکا به حل مشکل هزینه‌های اضافی پنهان در صنعت رزرو هتل کمک می‌کند.مدیرعامل گااورکا، مرج رای در مصاحبه‌ای گفت:

آنچه ما اساسا ایجاد کردیم، یک بستر رزرو آنلاین مسافرتی است که از قدرت فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند. ما برای ایجاد یک بستر شفاف‌تر، در بازاری که هتل‌ها به آن متصل می‌شوند و کاربران به‌طور مستقیم و بدون هیچ‌گونه کمیسیون هتل رزرو می‌کنند، آمده‌ایم.


7. کاگنی‌پت یا CogniPet

کاگنی پت در حال ایجاد یک برنامه است که کاربران بتوانند عکس حیوانات خود را به شکلی جذاب‌تر دربیاورند.علاوه‌براین کاربران می‌توانند جدول زمانی ارتباط حیوانات با خانواده خود را به اشتراک بگذارند. به عنوان یک پرورش‌دهنده، می‌توانید اطلاعات مربوط به یک حیوان را جمع‌آوری کرده و عکس‌ها و داده‌های دیگر را روی یک زنجیره نگهداری کنید. این گواهی دیجیتالی، یک جایگزین مناسب برای اسناد کاغذی است.

زمانی که کوین‌تلگراف با وینچنکو ونتو، مدیرعامل و بنیانگذار کانگی‌پت مصاحبه کرد گفت:


بازار حیوانات خانگی بسیار بزرگ شده و حتی برای سازمان‌های جنایی سودآور است. حدود 80 درصد تبلیغات آنلاین مشکوک است و حیوانات وارداتی غیرقانونی را ترویج می‌دهند، بسیاری از این حیوانات بیمار یا مورد آزار قرار می‌گیرند. پرورش‌دهندگان حرفه‌ای با بازار سیاه رقابت می‌کنند، چرا که پرورش‌دهندگان سیاه حیوانات خود را بارور نکرده و واکسن نمی‌زنند و در نتیجه حیوانات سالم، کاملا تأیید شده و دارای گواهی را ارائه نمی‌دهند


این فناوری همچنین به افراد این شانس را می‌دهد که بتوانند حیوانات خانگی گمشده‌ی خود را بیابند. این سیستم پس از تهیه عکس‌های یک حیوان از طریق پایگاه داده به جستجوی حیوان خانگی مفقود شده می‌پردازد. توسعه دهندگان معتقدند هنگامی که این فناوری از سوی جهان پذیرفته شود، بررسی سرقت حیوانات خانگی آسان‌تر خواهدبود.


انتقال مالکیت با کانگی‌پت راحت‌تر می‌شود. پرورش‌دهندگان می‌توانند از بلاک‌چین استفاده کنند تا ثابت کنند صاحب حیوانات خود هستند. پس از طی شدن مراحل فروش، آنها می‌توانند شناسه زمان‌بندی را به عنوان اثبات مالکیت خود ارائه دهند و آن را به خریدار منتقل کنند. این امر به عنوان سند مالکیت عمل می‌کند.8. اودم یا Odem

پروژه‌ی اودم بر آموزش و کسب مهارت تمرکز دارد. این طرح به منظور مهار نرخ افزوده‌شده بیکاری در جهان ایجاد شده است. کارمندان توانا می‌توانند مهارت‌های ارزشمندی را بیابند که باعث افزایش فرصت‌های شغلی آن‌ها می‌شود و همچنین به آموزش و اشتغال مقرون به صرفه‌تر، قابل اثبات‌تر و در دسترس‌تر دسترسی داشته باشند.


امنیت سایبری، حمل و نقل مستقل و فناوری بلاکچین از جمله مهارت‌هایی هستند که تقاضای زیادی دارند. پس از اتمام آموزش، اعتبارنامه می‌تواند با کارفرمایان آینده به اشتراک گذاشته‌شود. بستر اودم یک سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز را که به منظور دسترسی به پرونده‌های دانشگاهی فراهم آمده است، ارائه می‌دهد. ریچارد ماگول، مدیر عامل اودم در وبلاگ خود نوشت:

در اودم ما متعهد هستیم تا بااستفاده از فناوری بلاک‌چین آموزش را مقرون‌به صرفه‌تر، در دسترس‌تر و قابل اثبات‌تر کنیم.


اودم یک ویژگی با نام Skills Wizard دارد که می‌شود برای ایجاد یک پروفایل شغلی برای کارفرمایان از آن استفاده کرد. این بستر همچنین برای کارفرمایانی که علاقمند به استخدام استعداد های جدید و ماهر هستند، به صورت دستی کار می‌کند.


9. وایب‌هاب یا (VibeHub)

وایب‌هاب اولین بازار جهانی واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و یکی از قطب‌های کاربردی بلاک‌چین می‌باشد. این پروژه قدرت کاربر را در دنیای واقعی و مجازی افزایش می‌دهد به‌طوری که کاربران می‌توانند از راه شبیه‌سازی شده، تجربه‌ای بی‌نظیر را داشته باشند. در وایب هاب می‌توانید با دوستان خود بازی کرده یا هرکاری را به دلخواه انجام دهید. همچنین می‌توانید از اجرای شخصیت‌های عمومی، هنرمندان و افراد دیگر لذت ببرید. این امکانات به روشی ارائه می‌شوند که بسیار واقعی بنظر می‌رسند به‌طوری که شما حس می‌کنید به‌هنگام اجرای این افراد آنجا نشسته‌اید.


از آواتارهای سه‌بعدی دیگر که به فناوری وایب‌هاب مجهز هستند، می‌توان به گپ‌های تصویری و صوتی اشاره کرد که ضمن تماشای تصاویر ضبط شده، تجربه‌ای بی‌نظیر را بر روی VR/AR به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید تصاویر را از وایب‌هاب روی چندین دستگاه مشاهده کنید. وایب‌هاب از دی‌دریم (Daydream) ،اچ تی سی ویو (HTC Vive)، اکولوس ریفت (Oculus Rift) و سامسونگ گیر (Samsung Gear) پشتیبانی می‌کند.

اگر هدستی ندارید که از مرورگر‌های VR/AR پشتیبانی کند، این بستر از WebGL / WebVR در مرورگر‌های بروز که در دستگاه‌های تلفن همراه و دسک‌تاپ در دسترس هستند پشتیبانی می‌کند.وایب‌هاب به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا در بازی‌های اجتماعی و سایر فعالیت‌های موجود روی سیستم عامل خود شرکت‌ کنند.10. دیانا یا (Diana)

دیانا یک بستر آزاد برای ثبت‌نام در ماه است. بله، همان ماهی که در حال چرخش به دور زمین است. این ابتکار با هدف یکسان نشان دادن دولت‌ها به هنگام دستیابی به ماهواره‌ها طراحی شده است.

سازمان ملل یادداشت می‌کند:

فضای بیرون از زمین، از جمله ماه و دیگر اجسام آسمانی، با ادعای حاکمیت کشو‌های مختلف، با کاربرد یا بی کاربرد یا هرچیز دیگری شامل مواردی که در تصاحب ملیت‌ها باشند، نمی‌شوند


در حالی که این یک واقعیت است که کشورهای پیشرفته از نگر کاوش در فضا، در حال استفاده از کره ماه به عنوان پایگاه معدن و سفر فضایی هستند. این کشورها در حال توسعه‌ی مضرات هستند، چرا که آن‌ها دارای منابع لازم برای رقابت بر سر مالکیت ماه نیستند. پروژه دیانا در صدد آن است تا با ثبت‌نام شرکت‌کنندگان در این بستر، به حل این مشکل ‌بپردازد و شاید بتواند راهی برای تساوی در برابر ماه ایجاد کند.


شرکت در این پروژه به دستیابی به سه اصل مهم در ماه کمک می‌کند. این سه اصل، ارزش فنی ماه، ارزش اجتماعی آن و ارزش اقتصادی ماه هستند. مطابق این پروژه، سرمایه‌گذاری در دیانا به جلوگیری از تملک خصوصی بر ماه کمک می‌کند. هدف از این فرآیند تقسیم سطح ماه به 3.8 میلیارد قطعه است.


رجیستری ماه روی دو نشان استاندارد ERC-20 اجرا می‌شود. این‌ها DIA و MOND هستند. نشانه‌های DIA به عنوان اثبات ثبت نقشه در سطح ماه عمل می‌کنند. از طرف دیگر، توکن‌های MOND به عنوان واسطه‌ی معاملات استفاده می‌شوند و توسط دلار آمریکا با نسبت یک به یک حمایت می‌شوند.پروژه‌های مشتاق


از لحاظ تئوریکی این پروژه‌ها که در آینده‌ی بلاک‌چین دیده می‌شوند، پتانسیل تغییر جهان را دارند. با این وجود، موفقیت یا شکست چنین پروژه‌هایی بستگی به اقداماتی دارد كه در طولانی‌مدت انجام می‌دهند.


به عنوان مثال، در حال حاضر چندین پروژه‌ی بلاکچین-پایه وجود دارد که حیوانات خانگی را مورد هدف خود قرار داده‌اند. ادکوک (Adcock) همچنین در مورد این موضوع اظهار داشت: "با وجود فراوانی بازارها، شما شاهد شکست آن‌ها خواهید بود و یکپارچه‌شدن بازار‌ها را مشاهده خواهید کرد.

این باید حاکی از توسعه و رشد در یک بازار باشد.

ادکوک با ارائه برخی از راهکار‌های خود به کسانی که مایل به راه‌اندازی یک پروژه بلاکچین-پایه هستند ادامه داد و گفت:

بسیاری از افراد تجربه‌ای در شیوه‌های تجارت سنتی یا اصطلاحا "موهای خاکستری" که من  می‌نامم ندارند. اگر چه آن‌ها در مورد تأمین بودجه مشکلی ندارند، مهم اینست که عملکرد خود را متعادل نگه‌دارند، یک بازار واقعی را نشان دهند و محصولاتی را توسعه دهند که بازار به آن نیاز دارد. بلاک‌چین یک جامعه بزرگ با فناوری پیشرفته است. مهم است که شما در این اکوسیستم با همسالان و متخصصان مشابه خود ملاقات کرده و ارتباط برقرار کنید. شما نمی‌توانید در خانه یا پشت کد صفحه کامپیوتر خود بمانید.دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود