به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • YFI 13772.57
  • BTC 13605.45
  • PAXG 1920.0
  • YFII 1589.74
  • BULL 1370.28
  • MKR 589.81

رمزارز ریپل چیست؟ هرآنچه باید درباره آن بدانید

رمزارز ریپل چیست؟ هرآنچه باید درباره آن بدانید
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

نخستین و مهمترین دانستنی درباره ریپل اینست که این سیستم دارای یک رمزارز(cryptocurrency) و یک چهارچوب(platfrom) برپا‌یه‌ی بلاکچین است.

این چهارچوب به‌گونه‌ی باز نوشتار یا متن‌باز(open source) با دیدگاه ارائه امکان انجام تراکنش های پرسرعت و کم‌هزینه ساخته شده است.


ریپل را می‌توان وارونه‌ی بیت کوین که هرگز یک سیستم پرداخت ساده نبوده دانست، چراکه تلاش دارد بر انجام تراکنش ها در سراسر جهان فرمانروایی کند.

این چهارچوب، رمزارز خود را نیز دارد که آنرا با همان نام ریپل و نماد تجاری ایکس آر پی یا XRP می‌شناسند، همچنین کاربران ریپل برای استفاده از این چهارچوب باید از XRP برای جابجایی پول خود بهره ببرند.


همچنین شرکت‌ها و کاربران می‌توانند با نام‌نویسی در تارنمای شبکه‌ی ریپل‌نت(RippleNet) و پرداخت هزینه، رمزارز خود را برای استفاده در ریپل بسازند.


ریپل‌نت چیست؟

بخش اصلی چهارچوب ریپل است که به جهت ثبت تراکنش ها با سرعت بالا و کارمزد پایین ساخته شده و با بهره‌وری از سرویس‌های بانک ها و موسسات مالی و آمیختن آنها با راهکارهای چهارچوب ریپل این امکان را فراهم کرده.


رمزارز ریپل یا XRP چیست؟

همانگونه که پیشتر گفته شد، XRP یک ارز رمزنگاری شده برای جابجایی مقادیر ارزی در شبکه‌ی ریپل است. دیدگاه اصلی ایجاد این ارز اینبود که جایگزین خوبی برای پول نقد و سایر ارز ها باشد.

و نباید این را فراموش کرد که هزینه‌ی ثبت هر تراکنش در ریپل بسیار پایین نزدیک به یک ده‌هزارم دلار(0.00001$) است.


چه کسی ریپل را ساخته است؟

کهنگی سیستم جابجایی ارزی ریپل از بیت کوین نیز بیشتر است و در سال 2004 نسخه‌ی نخست آن ساخته شد.

ولی داستان اصلی از سال 2013 زمانیکه جد مک‌کیلب(Jed McCaleb) سازنده‌ی شبکه‌ی EDonkey network بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌نام جهان را به سرمایه‌گذاری روی ریپل فراخواند.


همچنین بخوانید:


دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود