به کانال تلگرام ما بپیوندید
 • YFI 29140.59
 • BTC 10874.26
 • YFII 3389.95
 • PAXG 1868.92
 • BULL 1370.28
 • XRPBEAR 548.55

رمزارز تتر (Tether) چیست؟

رمزارز تتر (Tether) چیست؟
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

تتر (Tether)، یک ارزرمز دیجیتال است که هر واحد آن برابر با یک دلار آمریکاست. هدف از ایجاد تتر، ساختن یک ارزرمز با ثبات ارزش، و جایگزینی ایمن برای دلار آمریکا بوده است. تتر همانند سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار بلاکچین‌پایه می‌باشد.


به‌طور کلی، آن دسته از ارزرمز ها را که دارای ارزش ثابت و معادل با یک پول رسمی هستند را "استیبل‌کوین"(Stablecoin) یا رمزارز با ثبات می‌نامند. در حقیقت برخلاف بیت‌کوین، اتریوم یا سایر ارزرمزها که فاقد پشتوانه می‌باشند و قیمت آنها به شدت با نوسانات روبروست، قیمت ارز دیجیتالی تتر یا سایر ارزرمز های باثبات معمولا نوسان چندانی ندارد.

با وجود نوسانات شدید در قیمت بیت‌کوین، قیمت تتر تغییر چندانی نداشته و همچنان نزدیک به یک دلار باقی مانده است.


در وب‌سایت رسمی تتر گفته شده است که این ارزرمز صددرصد توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. به بیان دیگر، به ازای هر یک تتر که در بازار دادوستد می‌شود یک دلار آمریکا در حساب شرکت عرضه کننده تتر وجود دارد. در حالت منطقی، قیمت تتر و نیز سایر رمزارزهایی که به اینگونه عمل می‌کنند باید ثابت بماند. اما در واقعیت اینطور نیست و قیمت تتر نوساناتی را تجربه می‌کند.


مهم‌ترین دلیل وجود تتر، کمک به صرافی‌های ارز دیجیتال برای تبادلات بهتر مالی بوده است. بد نیست بدانید برخی بانک‌های معروف جهانی از کار کردن با صرافی های ارزدیجیتال خودداری می‌کنند.چگونگی بوجود آمدن  تتر

نخستین بار، جی‌. آ. ویلت (J. R. Willet) در سال ۲۰۱۲ در مقاله‌ای به شرح دادن  امکان انتشار ارزهای دیجیتال جدید بر روی پروتکل بیت کوین پرداخت. ویلت خودش دست به کار شد و یک ارز دیجیتالی جدید با نام مسترکوین (Mastercoin) را طراحی و منتشر کرد. این رمزارز توسط بنیاد مسترکوین (Mastercoin Foundation) که بعدها به بنیاد آمنی (Omni Foundation) تغییر نام داد عرضه شد. هدف از انتشار این رمزارز، ترویج استفاده از «لایه دوم» بلاک چین بیت کوین بود. شکل‌گیری ارز دیجیتال تتر بر اساس همین پروتکل صورت گرفت. همچنین یکی از اعضای اصلی بنیاد مسترکوین یعنی بروک پیرز یکی دیگر از ‌بنیانگذاران تتر است. کرگ سلارز (Craig Sellars) که دیگر فردی از بنیانگذاران تتر است هم مدیر ارشد فناوری بنیاد مسترکوین بود.


تتر در ابتدا ریل‌کوین (Realcoin) نام داشت و در جولای ۲۰۱۴ توسط بروک پیرز، ریو کالینز و کرگ استلار در قالب یک استارتاپ در شهر سانتا مونیکا (Santa Monica) شکل گرفت. اولین توکن تتر در ۶ اکتبر ۲۰۱۴ بر بستر بلاک چین منتشر شد. این کار با استفاده از پروتکل آمنی لایر (Omni Layer Protocol) صورت گرفت. در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴ ریو کالینز (Reeve Collins) تغییر نام این توکن به «تتر» را اعلام کرد.

این شرکت همچنین اعلام کرد قصد دارد پروژه‌ای آزمایشی را تعریف کند و سه توکن با نام‌های یو‌اس‌تتر (USTether) و با عنوان اختصاری (US+) برای دلار آمریکا، یوروتتر (EuroTether) و با عنوان اختصاری (EU+) برای یورو و نیز ین‌تتر (YenTether)  و با عنوان اختصاری (JP+) را برای ین ژاپن عرضه کند.


همه این توکن‌ها در قالب یک دسته با عنوان «تتر+توکن» (Tether+token) جای می‌گرفتند. تتر اعلام کرد که هر توکن (تتر+) به صورت کمل توسط همان مقدار پول از ارز رسمی مورد نظر پشتیبانی می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند این توکن‌ها را به پول تبدیل کنند. افزون بر این هیچ خطری نیز این توکن‌ها را تهدید نمی‌کند. وب‌سایت رسمی تتر در آن زمان آشکار کرد که در هنگ کنگ فعالیت دارد و دفاتری هم در سوئیس دارد. اما اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه نشد.


در ژانویه ۲۰۱۵، صرافی بیتفینکس امکان تبادل تتر را بر روی چهارچوب خود فراهم ساخت. با وجود اینکه مدیران تتر و بیتفینکس اعلام کرده‌اند دو سازمان مجزا هستند، مدارک لورفته توسط پردایز پیپرز در نوامبر ۲۰۱۷ بیانگر آن است که دو نفر از مدیران ارشد بیتفینکس یعنی فیلیپ پاتر (Philip Potter) و نیز جیانکارلو دوانیسی (Giancarlo Devasini) در تاسیس مجموعه هولدینگ تتر (Tether Holdings Limited) در جزایر ویرجین بریتانیا در سال ۲۰۱۴ نقش داشته‌اند.


بعدها سخنگوی بیتفینکس و تتر اعلام کرد که ژان وان در ولد (Jan van der Velde) مدیرعامل هر دو مجموعه است. گفتنی است صرافی بیتفینکس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا به شمار می‌رود. بنیاد آمنی در ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کردند که تتر به زودی بر روی لایه آمنی لایت کوین منتشر می‌شود. در سپتامبر ۲۰۱۷ نیز تتر گفت توکن‌های ERC-20‌ دیگری را برای دلار و یورو بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ارائه خواهد کرد. تتر بعدها توکن‌هایی را که بر روی اتریوم منتشر کرده بود تأیید کرد. در حال حاضر چهار نوع توکن مختلف در تتر وجود دارد که عبارتند از:

 1. تتر دلار آمریکا بر روی لایه آمنی بلاک چین بیت کوین
 2. تتر یورو بر روی لایه آمنی بلاک چین بیت کوین
 3. تتر دلار آمریکا به صورت توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم
 4. تتر یورو به صورت توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم


 حریفان تتر

موفقیت سریع تتر در بازار ارزرمز ها سبب شد شرکت‌های دیگری نیز به فکر انجام اقداماتی مشابه بیفتند. به همین دلیل، مدتی است شاهد عرضه چندین رمزارز باثبات دیگر که شباهت‌های زیادی به تتر دارند باشیم. برخی از مهم‌ترین این رمزارزها عبارتند از:

 1. یو‌اس‌دی کوین (با نشان USDC)
 2. ترویواس‌دی (با نشان TUSD)
 3. جمینای دالر (با نشان GUSD)
 4. پاکسوس استاندارد (با نشان PAX)


ارزش همه این رمزارزهای باثبات، درست همانند ارز دیجیتال تتر، برابر با یک دلار است. این رمزارزها کارهای گوناگونی را برای افزایش سهم بازار خود و رقابت با تتر انجام داده و می‌دهند.


خرید ارزرمز تتر

برای تهیه ارز تتر چند راه وجود دارد که ساده‌ترین آنها، خرید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال است. صرافی‌های مختلفی در جهان وجود دارد که البته محدودیت‌های برای ارائه خدمت به ایرانیان اعمال می‌کنند. به همین دلیل، می‌توان از صرافی‌های داخل کشور استفاده کرد.

راه دیگر برای تهیه این ارز دیجیتال نیز تبدیل رمزارزهای دیگر نظیر بیت کوین یا اتریوم به تتر است.


چگونگی ذخیره‌سازی تتر

ارز دیجیتال تتر نیز همانند سایر رمزارزهای موجود در بازار به شیوه‌های مختلف قابل ذخیره‌سازی است. استفاده از کیف‌پول‌های آنلاین، اپلیکیشن‌های کیف پول و نیز کیف‌های پول سخت‌افزاری از جمله این شیوه‌ها به شمار می‌روند.

اپلیکشن‌های مختلفی برای ذخیره تتر روی گوشی‌های هوشمند وجود دارد. یکی از پراستفاده‌ترین کیف‌پول‌های ویژه تتر، توسط شرکت فری‌والت (Freewallet) عرضه شده است. این اپلیکیشن "تتر والت" (Tether Wallet) نام دارد و در دو نسخه اندرویدی و نیز iOS عرضه می‌شود.

شرکت سیمپلیفای (Simplify) نیز یکی دیگر از عرضه‌کنندگان اپلیکیشن اختصاصی ویژه ارز دیجیتال ترون است که بر روی دو سیستم عامل رایج گوشی‌های هوشمند قابل نصب است.


نگرانی‌ها پیرامون ارزرمز تتر

یکی از نگرانی‌هایی که مدت‌ها درباره تتر مطرح بود، به پشتوانه دلاری توکن‌ها مربوط می‌شد. نشریه وال استریت ژورنال مدتی قبل در گزارشی به بررسی این ادعاها پرداخت. این نشریه این گونه نتیجه‌ گرفت که عملکرد تتر شفاف نیست و در نتیجه، خطراتی متوجه مشتریان آن خواهد بود. البته مدتی بعد برخی دیگر از رسانه‌ها از پشتوانه واقعی دلار برای ارز دیجیتال تتر خبر دادند.


یکی دیگر از نگرانی‌ها درباره رمزارز تتر، به موضوع مدیریت آن توسط صرافی بیتفینکس مربوط می‌شود. از آنجا که یک صرافی قدرت زیادی در دست دارد، در صورت تمایل می‌تواند اقداماتی موثر را به نفع خود رقم بزند. همین موضوع نگرانی‌هایی را برای برخی کارشناسان پیرامون تتر ایجاد کرده است.


نکاتی برای سرمایه گذاری در تتر

واقعیت این است که سرمایه‌گذاری در تتر موضوعی مهم و تقریباً بی‌پاسخ میان سرمایه‌گذاران است. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داد که معاملات میان بیت کوین و USDT با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو بوده است. بااین‌حال، عدم شفافیتی که درمورد USDT وجود دارد، باعث شده اخیراً از محبوبیت این ارزرمز کاسته شود.

خوشبختانه، در مطالعه‌ای که چندی پیش انجام شده، ارزش تتر مورد تأیید قرار گرفته است. انتظار می‌رود این موضوع به بازگشت اعتماد کاربران این رمز ارز کمک کند.


دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود