به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 59788.83
  • YFI 43501.11
  • AUTO 3966.99
  • YFII 2920.0
  • MKR 2209.42
  • ETH 2128.78

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

اتر دومین رمزارز بزرگ بازار ارزهای رمزنگاری شده و شبکه ی آن اتریوم بزرگترین سامانه ایجاد قرارداد های هوشمند یا smart contracts است، ارز این شبکه Ether بوده و با نماد ETH شناخته می شود.

این شبکه میزبان برنامه های نامتمرکز یا Dapps است و به آنها این امکان را می‌دهد تا درست بصورتی که پیاده سازی شده اند بدون هیچگونه نگرانی از دیرکرد در بارگذاری، پیش آمدن خطا در پردازش اجرا شوند.


پیش از اینکه به اتریوم بپردازیم برای یاد آوری برخی نکات نیاز است که نگاهی کوتاه به بیت کوین داشته باشیم.

همانگونه که می‌دانیم بیت کوین نوعی پول دیجیتال نامتمرکز است که پیش از پیدایش آن تنها راه استفاده‌ از پول، بانک ها و موسسات مالی بودند که همانگونه که میدانید زیر بررسی و کنترل بانک ها و نهادهای امنیتی کشورها قرار داشتند.

اما با پیدایش بیت کوین، ورق برگشت و اکنون مردم می‌توانند بدون نیاز به در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی و پرداخت کارمزد به بانک و یا موسسه‌ای واسط برای جابجایی پول، و البته سریعتر و ایمن تر پول خود را برای فرد دیگری در هرجای جهان بفرستند. 

تراکنش های ثبت شده در این شبکه برای نهایی شدن باید توسط همه بی کامپیوتر های موجود در آن تایید شوند، بنا بر این هیچ راهی برای بازنگاری و دستکاری تراکنش ها باقی نمی‌ماند.


خب، اکنون که دانستیم رمزارز چگونه تمرکز زدایی می‌کند و از گزند تقلب و دستکاری بدور می‌ماند، شاید بد نباشد که این ایده را درباره سایر مسائل روزانه‌ی جامعه نیز به کار بگیریم! برای نمونه، سیستم رای‌گیری که در آنها تقلب های بسیاری رخ می‌دهد و یا حتی سیستم های قضایی که دستکاری اطلاعات آنها ممکن است جان و مال افراد بیگناهی را به خطر بیاندازد.


اما پیاده سازی این نیاز ها بر روی چهارچوبی که بیت کوین بر روی آن سوار شده، که به آن بلاک چین می‌گویند کار ساده‌ای نیست.

نکته‌ی جالبی که درباره فناوری بلاک چین وجود دارد اینست که بیت کوین آنرا مطرح کرد و اکنون بعنوان بستری ایمن برای بسیاری از کارها، فعالیت ها، پیاده سازی راهکار ها در زمینه های گوناگون مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

در طراحی بلاکچین، برای پیاده سازی سیستمی که بدون نیاز به یک مرکز کنترل متمرکز بتواند هوشمندانه عمل کرده و نظم ساختار را باپرجا نگهدارد مهمترین ویژگی های یک شبکه‌ی غیرمتمرکز که در پایین لیست شده اند را با یکدیگر آمیخته شده:

  • رمزنگاری داده ها
  • سامانه هوشمند اثبات کار
  • شبکه های کامپیوتری نامتمرکز


شماهم متوجه شدید؟ گویا BTC تنها سیستم مالی ایمنی نیست که امکان استفاده از آن بر روی تکنولوژی بلاکچین فراهم است، اما همانگونه که پیشتر هم گفتیم این کار آنچنان که به چشم می آید هم ساده نیست.


اتریوم چیست

اکنون که نکات اصلی و پایه‌ای شبکه‌ی بیت کوین را دریافتیم، و شماهم حسابی خسته شدید زمان آن فرا رسیده که به اصل ماجرای این مقاله بپردازیم.

نخستین نسخه‌ی آن در سال 2013 توسط یک نوجوان روسی-کانادایی به نام "ویتالیک بوترین" که در آن زمان نویسنده‌ی یک مجله خبری حوزه بیت کوین بود تولید و در سال 2014 منتشر شد. (توییتر ویتالیک)

اتریوم یک چهارچوب(platform) برای پیاده سازی سیستم های غیرمتمرکز است، دقیقا مانند نمونه‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم (سیستم رای گیری، نظام قضایی کشور ها)، این شبکه توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان اجرا شده و هر برنامه‌ای که قرار باشد روی این سیستم پیاده سازی شود، با بهره گیری از ویژگی های بلاک چین دقیقا بصورتی عمل خواهد کرد که قرار بوده عمل کند، و البته بدون نقص فنی و ایرادات احتمالی!

به خاطر داشته باشید که اتریوم یک ارز دیجیتال نیست، بلکه یک چهارچوب است که ارز دیجیتالی را نیز به نام اتر یا Ether منتشر کرده، در ادامه بیشتر به این ارز خواهیم پرداخت.


هدف شبکه‌ی اتریوم

هدف اصلی آن غیرمتمرکز سازی کل اینترنت و سرویس های جهانی است!

بله درست خواندید، بسیاری نیز بر این باور هستند که اینترنت متمرکز نیست اما در حقیقت امر چیز دیگری نهفته است، شرکت هایی مانند فیس بوک، گوگل، آمازون، اوبر و ... تمامی فعالیت های ما بر روی اینترنت را ردیابی و رصد می‌کنند و هرکاری که ما انجام دهیم به گونه‌ای با سرویس های آنها ارتباط دارد.

اما با وجود سیستم های غیرمتمرکز، امکان حذف واسطه ها وجود دارد، برای مثال رانندگان اوبر خواهند توانست مستقیما با مسافر در تماس باشند و کارمزدی که اوبر از آنها می‌گیرد را کنار بزنند.

همچنین افراد می‌توانند بدون نیاز به یک صرافی واسط، با یک دیگر ارز دیجیتال خرید و فروش کنند و نیازی به ذخیره‌ی ارز خود در صرافی هایی که هیچوقت ایمنی صد درصدی ندارند نخواهند داشت.

این شبکه متشکل از هزاران کامپیوتر در جای‌جای جهان است که با استفاده از فناوری بلاک چین به یکدیگر متصل شده و بمانند یک کامپیوتر بسیار قدرتمند عمل می‌کنند.


اتریوم چگونه کار می‌کند

برای ساخت یک برنامه در این چهارچوب، فرد باید زبان برنامه نویسی اختصاصی این شبکه که سالیدیتی یا Solidity نام دارد را فراگرفته و سپس شروع به ساخت آن کند.

این زبان برای ساختن قرارداد های هوشمند استفاده می‌شود و این قراردها نیز برای اجرای برنامه ها (DAPPS) به کار گرفته می‌شوند.

اما قراردهای هوشمند دقیقا مشابه قرارداد های معمولی هستند با این تفاوت که یک داور عادل و راستگو با نام اتریوم و بلاک چین میان طرفین قضاوت می‌کنند.

در دنیای واقعی قرارداد ها به شکل شروط هستند، مثلا اگر فردی بموقع بدهی خود را پرداخت نکند، طلبکار می‌تواند از او شکایت کرده و اموال اورا مصادره کند، این ساختار شروطی دقیقا چیزی است که برنامه نویسان با استفاده از زبان سالیدیتی پیاده سازی  می‌کنند و شبکه آنرا اجرا می‌کند.

برای فهم بهتر یک نمونه‌ی دیگر را با هم می‌بینیم، برای نمونه:

اگر من سر ماه اجاره خانه ام را نپردازم، صاحب خانه از من درخواست خواهد کرد که خانه‌ی او را ترک کنم و برعکس.


در این مورد، اگر قراردادی هوشمند در بستر این شبکه میان من و صاحب خانه ثبت شده باشد، صاحب خانه می‌بایست هرماه سرموقع پول خود را دریافت کند وگرنه شبکه به دلیل نقض در آن، دیگر اجازه‌ی ماندن در خانه را به من نمی‌دهد. 

پس از اینکه قرارداد ثبت شود، هیچگونه تغییر و دستکاری در آن قابل اعمال نبوده،‌ تنها گزینه ممکن برای دستکاری آن اینست که شبکه‌را نابود کنید.

بابت ثبت یک قرارداد هوشمند، فرد بایستی بوسیله‌ی ارز اختصاصی اتریوم مبلغی را پرداخت کند و از این راه می‌توان از اینکه فرد مو به موی برنامه ی خود را بارها بررسی خواهد کرد اطمینان حاصل نمود و همچنین این پرداخت ضمانتی خواهد شد که منابع سخت افزاری برای موارد غیرضروری مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.


ارز دیجیتال اتر ether چیست

و درواقع زمانی که سخن از قیمت اتریوم می‌شود، منظور قیمت لحظه‌ای اتر (Ether) است.

تا به اینجای مقاله بیشتر بحث های مربوط به چیستی و چگونگی کارکرد اتریوم را پوشش دادیم، اکنون به پول دیجیتالی آن، با نام اتر می‌پردازیم.

با نگاهی به موضوعاتی که در بالا به آنها اشاره شد قطعا این پرسش برایتان پیش آمده که هزینه‌ی نگهداری و سرویس را چه کسی تامین می‌کند؟

کامپیوتر ها نیاز به منابع برقی، خنک سازی، بروزرسانی قطعات، اتصال مداوم به اینترنت و بسیاری نیازهای دیگر دارند که طبیعتا این نیازها بایستی از طریق منابع مالی تامین شود و مردم بصورت رایگان کامپیوتر های خود را در اختیار این شبکه نمی‌گذارند.

و همین نیاز مالی بود که بنیانگذاران این سیستم را به فکر راه اندازی یک ارز اختصاصی انداخت تا به کاربرانی که کامپیوتر های خود را در اختیار شبکه به جهت حل معادلات و انجام عملیات های محاسباتی مورنیاز می‌گذارند پاداش مالی داده شود، دقیقا مشابه روشی که بیت کوین به استخراج‌گران پاداش می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم در این باره بخوانید: استخراج بیت کوین به معنای سریع و ساده چیست

اتریوم رسما در سال 2014 فعالیت خود را آغاز کرد و در آن زمان قیمت خرید در ICO آن، چهل سنت آمریکا: 0.40$ بود، اینروزها نرخ اتریوم به نزدیک به 300$ است.

هنوز هم درباره این ارز دیجیتال فوق العاده کارآمد و البته گران پرسشی در ذهن خود دارید؟ در بخش دیدگاه ها بیان کنید.


آخرین بروزرسانی: 1399/01/31


دیدگاه ها
تایید شده: 0 در انتظار تایید: 0 همه: 0 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود