به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • BTC 47094.45
  • YFI 33045.23
  • MKR 2196.75
  • YFII 2041.38
  • PAXG 1756.28
  • ETH 1499.55

بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

بیت کوین() گونه‌ای پول الکترونیک و غیرمتمرکز در بستر اینترنت است که هیچ دولت، شخص یا سازمانی بر تراکنش ها / قیمت/ اطلاعات دارندگان آن دسترسی و یا کنترلی نداشته و انجام تراکنش ها در شبکه ی همتا به همتای آن به هیچ واسطه ای وابسته نیست.


بیت کوین چیست

گونه‌ای پول الکترونیک / نخستین ارز رمزنگاری شده جهان است و هیچ بانک یا نهاد وابسته‌ای پشتوانه و گرداننده‌ی آن نیست و تنها کامپیوتر های موجود در شبکه‌ی آنند که آنرا سرپا نگهداشته، مدیریت کرده و میگردانند. تراکنش‌های این رمزارز میان کاربران در بستر شبکه‌ی همتا به همتای آن و بدون واسطه انجام می‌شود.

مبدا و مقصد تراکنش ها و هویت کاربران شبکه‌ی بیت کوین توسط دولت ها و سازمان ها قابل ردیابی نیست. بیت کوین چاپ کردنی و جعل کردنی نیست و تنها 21 میلیون از آن ساخته(استخراج) خواهد شد، تاکنون این شمار به 18,347,625 رسیده است، چهارچوبی که شبکه‌ی این کوین بر روی آن پیاده سازی شده بلاک چین نام دارد.


شاید بپرسید بلاک چین یا blockchain چیست، پاسخ کوتاه به این پرسش اینست که:
بلاک چین شبکه‌ای غیرمتمرکز متشکل از هزاران کامپیوتر یا Node است که داده را با بکارگیری روش کریپتوگرافی رمزنگاری کرده و بصورت یک دفترکل میان همه‌ی کامپیوتر های درون خود پخش می‌کند، داده ها در بلاک چین بلوک های به هم پیوسته بوده و غیرقابل دستکاری هستند.

برای آشنایی بیشتر با بلاک‌چین پیشنهاد می کنیم بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند را بخوانید.


مهم‌ترین ویژگی های بیت کوین:

  • سرعت بالای تراکنش ها
  • امنیت بسیار بالای دارایی ها
  • ناشناس ماندن هویت کاربران


بیت کوین چگونه ساخته می‌شود

این پول دیجیتال ارزشمند در کارگاه و یا شرکت های نرم افزاری ساخته نمی‌شود، بلکه توسط شبکه‌ی آن، بعنوان پاداش کار به افرادی که به آنها استخراج کننده یا ماینر گفته می‌شود پرداخت می‌گردد. این کار توسط کامپیوتر های ویژه انجام می شود، وظیفه این کامپیوتر ها اطمینان حاصل کردن از امنیت شبکه و پردازش همه تراکنش ها می باشد. 

کامپیوترها برای ورود به شبکه بیت کوین نرم افزار ویژه ای را نصب می کنند. پس از ورود به شبکه آنها با حل معادلات و پرسش های پیچیده ریاضی که بدست سازنده بیت کوین پیاده سازی شده و بر اساس هر تراکنش متفاوت است، به ازای میزان نیروی پردازشی که صرف انجام کرده اند با بیت کوین های تازه ساخته شده و کارمزد تراکتش ها پاداش دریافت می کنند.


در چند سال گذشته ارزش بیت‌ کوین در بازارهای جهانی از چند صدم یک دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته‌است و در سال 2017 نرخ هر یک واحد از آن با جهشی بسیار بزرگ به 22,000 دلار رسید و چندی پس از آن به نزدیک 3,000 دلار بازگشت و در ماه ژوئن 2019 دوباره به 11,000 دلار رسید.

بنابرین اگر برایتان پرسش شده بود که "آیا قیمت بیت کوین پایدار است؟"، باید بدانید که به هیچ وجه اینگونه نیست، ارزش این ارز رمزنگاری شده ممکن است تا هفته‌ی آینده هزاران دلار افزایش و یا کاهش یابد، در ادامه به دلیل این نوسان نیز خواهیم پرداخت.


امروزه بیت‌کوین بسیار فراگیر شده و روز به روز شمار هواداران و خریداران آن بیشتر می‌شود، همچنین شرکت‌های تجاری/صنعتی نیز رو به دریافت پول بصورت بیت کوین نموده اند،‌ برای نمونه می‌توان به شرکت آمریکایی StarBucks و فیس بوک اشاره کرد.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:
قیمت بیت کوین مرز 10,000 دلار را شکست


شبکه‌ی این سامانه همتابه‌همتا است و تراکنش‌ها، مستقیماً و بدون واسطه بین دارندگان حساب(کیف پول / والت بیت کوین) انجام شده و در پایگاه داده عمومی آن، یعنی بلاک‌چین ثبت می‌گردند.

همانگونه که بالا اشاره کردیم در گیر و دار هر تراکنش، صدها و یا هزاران کامپیوتر برای تایید یک تراکنش به کار گرفته می شوند و در ازای آن پاداشی نیز می‌گیرند به این کامپیوتر ها اصطلاحا استخراج‌گر یا به انگلیسی Miner می‌گویند.


چه کسی بیت کوین را ساخته است

 فرد یا گروهی از افراد ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو(یک نام ژاپنی) بیت کوین را اختراع و در سال 2009 به عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز (open source) در گیت هاب منتشر کردند.

نرم‌افزار متن باز نرم‌افزاریست که کدهایی که برای برای ساخت آن نوشته شده‌اند بصورت عمومی منتشر شده اند و هر برنامه‌نویس حرفه‌ای که مسلط به زبان‌برنامه نویسی استفاده شده در آن نرم افزار باشد می‌تواند بسادگی آنرا بخواند و به دلخواه خود تغییر دهد.
البته بیشتر نرم‌افزارهای متن‌باز صرفا به‌جهت جلب اطمینان‌خاطر کاربران آن متن‌باز شده اند.

این فرد یا گروه بحران‌های مالی سال 2008 آمریکا را نتیجه‌ی نظارت های گسترده و فساد مالی در سیستم بانکی جهانی دانسته است.

و همین امر را دلیل ایجاد شور در خود برای ایجاد یک گونه از پول غیرمتمرکز و غیرقابل ردیابی در ذهن خود بیان کرده.

آنگونه که گفته می‌شود، ساتوشی ناکاموتو یک مرد ژاپنی حدودا 40 ساله است و 1 میلیون عدد بیت کوین در کیف پول خود دارد که به قیمت امروز برابر با 8.5 میلیارد دلار است!ماینر یا استخراج‌گر بیت کوین کیست

به زبان ساده و روشن، ماینر ها افرادی هستند که کامپیوتر خود را به شبکه‌ی بیت کوین متصل می‌کنند و با نصب و بکارگیری نرم افزار مخصوص ماینینگ، به استخراج می‌پردازند.

درواقع سود این کار پاداشی است که به ازای محاسبات درون شبکه‌ای به هر کامپیوتر و به اندازه‌ی میزان سختی کار آن به مالک دستگاه داده می‌شود. امروزه شرکت‌ها و اشخاص بسیاری پول‌های خودرا برای راه اندازی چنین سیستم‌هایی هزینه می‌کنند، و صد البته دامنه‌ی این صنعت تا ایران نیز گسترده شده.

درواقع بیت کوین ها به این شکل پدید می‌آیند و هیچ راه دیگری برای ساختن آنها وجود ندارد، البته که شما میتوانید آنرا از صرافی‌ها و اشخاص مطمئن خریداری کنید اما همان بیت کوین خریداری شده نیز، پیشتر استخراج شده و حالا در دسترس است.

اگر به استخراج علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم بخوانید: استخراج بیت کوین به معنای سریع و ساده چیست

جالب است بدانید تا به امروز 17 واحد از این ارز دیجیتال استخراج شده و سقف استخراج آن 21 میلیون عدد است. زمانیکه تعداد بیت کوین های استخراج شده به این رقم برسد ماینر‌ها دیگر پاداشی دریافت نخواهند کرد.تراکنش‌های بیت‌کوین کجا ثبت می‌شوند

در آغاز اشاره کردیم که بیت کوین بر روی بلاک چین بنا شده، تراکنش های این ارز تماما بر روی بلاک های به هم‌ پیوسته و غیرقابل دستکاری شدن در شبکه‌ی بلاک چین ثبت می‌شوند، این فناوری یک فناوری مستقل و نوعی پایگاه داده عمومی است که امکان ذخیره‌سازی داده ها بدون هیچگونه دستخوردگی در آنهارا فراهم می سازد و اطلاعات را بصورت رمزنگاری شده بر روی تمامی کامپیوتر های حاضر در شبکه پخش می کند و زمانی که تراکنشی برای ثبت موجود باشد، از تمامی کامپیوتر ها درباره صحت اطلاعات بلاک های پیشین پرس و جو کرده و درصورتی که پاسخ مثبت باشد بلاک تازه‌ای می‌سازد.

ساخته شدن یک بلاک تازه در بلاکچین به معنی ثبت یک تراکنش است.آموزش ساخت کیف پول بیت‌کوین

شبکه‌ی بیت کوین مانند بانکی مجازیست و هر فرد برای ایجاد یک حساب کاربری باید در آن ثبت نام کند و اطلاعات حساب خود را که در سیستم بیت کوین به آن کیف پول یا به انگلیسی wallet گفته می شود را دریافت کند.

پس از دریافت اطلاعات والت خود، فرد میتواند بیت کوین دریافت کند و با آن خرید و فروش کند.

برای ثبت نام در این شبکه، در گام نخست فرد باید از وبسایت رسمی بیت کوین اقدام به دانلود اپلیکیشن و یا دانلود نرم افزار آن برای کامپیوتر کند.

پس از نصب و گذراندن مراحل ساخت کیف پول، شما دو کلید دریافت می کنید. یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی، در ادامه به توضیح این دو خواهیم پرداخت.چرا قیمت بیت کوین نوسان دارد

این ارز هنوز نوپاست و جای رشد و افت و خیز بسیار دارد، اما دلایلی از قبیل اتفاقات دنیای بین الملل مانند تحریم و یا بالاکشیدن نرخ نفت و طلا نیز روی قیمت آن تاثیر دارند.

همچنین اعلام پذیرش/عدم پذیرش این ارز توسط سازمان ها و کشور ها میتواند روی قیمت آن تاثیر بگذارد، برای نمونه چندی پیش زمانیکه در چین اعلام شد استخراج بیت کوین ممکن است در آینده‌ای نچندان دور جرم اعلام شود، قیمت آن با کاهش روبرو بود.

و یا اعلام عدم به‌رسمیت شناختن آن از سوی یک مقام رسمی دولت کره‌ی‌جنوبی با پایین رفتن قیمت آن همراه بود.کلید عمومی یا public key چیست؟

به زبان و گویش ساده و کوتاه، این کلید دقیقا بمانند شماره شبا حساب بانکی و یا شماره کارت بانکی شما عمل می‌کند و از طریق آن میتوانید بیت کوین دریافت کنید.

اشتراک گذاری این کلید با دیگران خطری نداشته و امنیت کیف پول شمارا به خطر نخواهد انداخت.کلید خصوصی یا private key چیست؟

کلید خصوصی در ساختار بیت‌کوین رشته‌ای از شمارگان و حروف انگلیسی است که برای خرج کردن بیت کوین های موجود در یک کیف پول به کار می‌رود.

هر کیف پول بیت‌کوین دارای یک یا چند کلید خصوصی است که بصورت اختصاصی برای همان کیف‌پول توسط شبکه‌ی بیت کوین ساخته شده است.

بدلیل اینکه کلیدخصوصی درواقع بمانند رمز دوم کارت بانکی عمل می‌کند باید آنهارا در نهایت امنیت نگهداری کرد.

این کلید هارا معمولا بر روی یک تکه کاغذ و یا درون فایلی در کامپیوتر، یک ایمیل نگهداری می‌کنند.


برخی کیف پول ها بدون نیاز به انجام هیچگونه تراکنشی به کاربران کلید خصوصی می‌دهند و برخی نیز انجام دست‌کم یک تراکنش را برای آن نیاز دانسته‌اند.

این کلید نیز دقیقا بمانند رمز کارت بانکی شماست و هیچکس جز شما و افرادیکه شخصا به آنها اجازه دسترسی به آن را داده اید نباید به آن دسترسی داشته باشند. دلیل این امر اینست که هرشخصی در هرجای دنیا با دانستن کلید خصوصی شما میتواند بیت کوین های شمارا منتقل یا خرج کند.


بیشتر بخوانید:


این مقاله کماکان بروزرسانی خواهد شد.


دیدگاه ها
تایید شده: 1 در انتظار تایید: 0 همه: 2 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود

کریگ رایت کریگ رایت
در 2 سال پیش

سپاس از مقاله‌ی کامل و جامعتون. لطفا درباره اینکه چطور بیت کوین بخریم هم یک مقاله با همین سادگی بیان منتشر کنید از خواندن مقالات شما لذت بردم

بابک کیانی بابک کیانی
در 2 سال پیش

به‌زودی مقالات بیشتری درباره چگونگی نحوه کارکرد بلاک چین و سایر موضوعات منتشر خواهیم

از اینکه خواندن مقالات ما براتون لذت بخش هست بسیار خرسندیم

پیروز باشید