به کانال تلگرام ما بپیوندید
  • YFI 72768.67
  • BTC 45377.83
  • MKR 4994.09
  • ETH 3514.52
  • YFII 2721.01
  • AUTO 2515.0

کیف پول بیت کوین چیست

کیف پول بیت کوین چیست
بابک کیانی
نویسنده: بابک کیانی

هر جایی که کلید خصوصی و عمومی حساب بیت کوین شما ذخیره شده باشد، کیف پول بیت کوین شما محسوب می‌شود، حتی اگر این دو کلید را حفظ کنید ذهن شما کیف پول بیت کوین شماست


برای سادگی در بیان و فهم، ما آنرا با ایمیل به مقایسه می‌گذاریم، اگر قرار باشد بیت کوین دریافت کنید نیازمند یک آدرس اختصاصی برای خودتان هستید، درست شبیه به یک آدرس ایمیل، که به آن کلید عمومی و یا به انگلیسی Public Key گفته می‌شود.

به آدرس شما برای دریافت بیت کوین، آدرس بیت کوین گفته می‌شود، درست مانند آدرس ایمیل که هر شخصی می‌تواند آنرا ببیند و به آن بیت کوین بفرستد.


فرض کنید می‌خواهید به بیت کوین های خود دسترسی پیداکنید، برای دسترسی به حساب ایمیل خود از یک پسورد استفاده می‌کنید، در بیت کوین هم دقیقا همین اتفاق می‌افتد البته با امنیت بیشتر.

به کلید دسترسی و کنترل بیت کوین های موجود در آدرس شما، کلید خصوصی و یا به انگلیسی Private Key گفته می‌شود.

برای دسترسی به حساب ایمیل خود، شما از وبسایت جیمیل و یا یاهو و یا اپلیکیشن های مرتبط با آنها استفاده می‌کنید درست است؟ درمورد بیت کوین هم دقیقا همین اتفاق می‌افتد و به برنامه‌ی آن بیت کوین کلاینت و یا Bitcoin Client گفته می‌شود.


این روزها بسیاری از برنامه‌های انتقال و نگهداری بیت کوین به کیف پول و برنامه کاربردی تبدیل شده اند و هردوی این کار را انجام می‌دهند.

بهترین نمونه و مورداعتماد ترین کیف پول و برنامه کاربردی بیت کوین وبسایت blockchain.info است که همزمان کلید خصوصی و عمومی شمارا نگهداری می‌کند و امکان انتقال بیت کوین را نیز به شما می‌دهد.


نکات امنیتی

  • درمورد مخفی نگهداشتن کلید عمومی و خصوصی باید توجه جدی داشت، چراکه هرکس این دو کلید را داشته باشد به دارایی آن نیز کنترل خواهد داشت
  • برخی از مردم کلید های عمومی و خصوصی خود را بر روی کاغذ می‌نویسند و برخی ترجیه می‌دهند بر روی کامپیوترشان نگهداری کنند
  • و همچنین برخی نیز به وبسایت های نگهدارنده آن اعتماد می‌کنند که امنیت بسیار پایینی دارد

دیدگاه ها
تایید شده: 1 در انتظار تایید: 0 همه: 2 دیدگاه

دیدگاه شما دریافت شد و پس از تایید نویسنده نمایش داده می شود

دانیار رحیمی دانیار رحیمی
در 2 سال پیش

درود میشه لطف کنید در مورد اینکه آیا بیت کوین در ایران قانونی هست یا نه و البته آینده بیت کوین در کشور ما توضیحی بگذارید

بابک کیانی بابک کیانی
در 2 سال پیش

شما می‌توانید این مطلب را بخوانید:

http://www.bitnama.ir/guide/what-is-bitcoin